Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Cztery osoby odbierają certyfikaty dostępności plaż

Gala Dostępnych Plaż w Sopocie

12 lipca 2023 w Sopocie odbyła się uroczysta gala podsumowująca Program Certyfikacji Dostępnych Plaż „Plaże dla wszystkich”, podczas której zostały wręczone certyfikaty dostępności. Tylko dwie plaże w Polsce mogą pochwalić się tym prestiżowym wyróżnieniem. To Sopot i Kołobrzeg.

Program

Program Certyfikacji Dostępnych Plaż „Plaże dla wszystkich” jest innowacyjnym, jedynym w Polsce autorskim programem, opracowanym na bazie 10-letniego doświadczenia w obszarze kształtowania plaż dostępnych dla osób o różnym stopniu sprawności. Program został opracowany przez Fundację Machina Zmian i kierowany jest do gmin oraz operatorów plaż, którzy chcą stworzyć i wypromować plaże w swoich miejscowościach jako dostępne, bezpieczne i wygodne dla wszystkich osób bez względu na stopień sprawności.

Nagrodzone plaże

Certyfikat dostępności na sezon letni 2023 otrzymały dwie plaże: Sopot (wejście na plażę nr 23) oraz Kołobrzeg (wejście na plażę nr 6).  
Gminy Sopot i Kołobrzeg są liderkami dostępnych plaż w Polsce - finalistkami Programu Certyfikacji Dostępnych Plaż „Plaże dla wszystkich”.
Otrzymany Certyfikat świadczy o dostępności, bezpieczeństwie i wygodzie kąpieliska dla wszystkich osób bez względu na stopień sprawności.

Sopot otrzymał Certyfikat Dostępnych Plaż już po raz drugi. To miasto jest liderem w kształtowaniu dostępnych plaż w Polsce. W tym roku przyznając certyfikat komisja zwróciła szczególną uwagę na to, że w większości punktowanych w Programie kategorii, sopocka plaża zdobyła powyżej 75% punktów!
Sopot najlepiej wypadł w kategoriach: podróż – dojście do plaży i parking, wejście na plażę oraz wózki plażowe. 
Ogromnie cieszą zmiany wdrożone między sezonami 2022 i 2023: nowa informacja o wózkach kąpielowych, wymieniona kładka oraz większa powierzchnia żagla chroniącego przed słońcem. 
Na sopockiej plaży funkcjonuje również ogólnodostępna przebieralnia dla osób z niepełnosprawnościami z ławą pełniącą funkcję komfortki, czyli przewijaka dla osoby dorosłej.
Prezentacja video infrastruktury wejścia na plaże nr 23 w Sopocie (autor Jan Rusek).  
Certyfikat w imieniu Sopotu odebrały: Magdalena Czarzyńska-Jachim - Wiceprezydentka Sopotu, Grażyna Dobrzyńska - Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreakcji w Sopocie oraz Paulina Miler - koordynatorka ds. dostępności w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Sopocie. 
To osoby pracujące w samorządzie i współtworzące politykę dostępności swojego miasta i gminy, zarządzające zgłoszonym kąpieliskiem. 

Kołobrzeg startował w Programie Certyfikacji Dostępnych Plaż po raz drugi. W tym roku kołobrzeska plaża zdobyła certyfikat dostępnych plaż. Warte podkreślenia są ogromne starania i wielki przeskok w stosunku do 2022 roku jeśli chodzi o dostępną infrastrukturę plażową, a także starania związane z łączeniem ze sobą kolejnych ogniw łańcucha dostępności plaż. 
Kołobrzeg najlepiej wypadł w kategoriach: parking, przewijak dla dzieci oraz dojście do plaży z pochylnią. 
Na kołobrzeskiej plaży rozwijana jest także infrastruktura placu zabaw dla dzieci. 
Prezentacja video infrastruktury wejścia na plażę nr 6 w Kołobrzegu (autor Jan Rusek).
Certyfikat w imieniu Kołobrzegu odebrał Jacek Banasiak - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu. Pracą przy Programie wyróżniła się także Magdalena Ilnicka z Działu Obiektów Sportowych w Kołobrzegu. 

Cały program certyfikujący to początek przemian, które nie tylko wpływają na oblicze polskiego nabrzeża, ale także pokazują, jak tworzyć przestrzeń bez barier, zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, ale również dla osób w wieku dojrzałym, rodzin z dziećmi, kobiet karmiących i każdego bez względu na jego sprawność ruchową czy intelektualną. 

Wydarzenie

Gala Dostępnych Plaż odbyła się 12 lipca 2023 w Sopotece podczas wydarzenia "AKTYWIZM - DOSTĘPNOŚĆ - SPRAWCZOŚĆ | Składniki na zmianę świata?" współorganizowanego przez UP Foundation Fundacja Inicjowania Rozwoju i Fundację Machina Zmian.
Spotkanie rozpoczęło się dyskusja panelową, podczas której Gościnie i Goście szukali odpowiedzi na pytania: 
Czego potrzeba, żeby skutecznie zmieniać świat? / Jak działać, żeby realizować cele społeczne? / Jak swoją wizję na zmianę społeczną wprowadzić w życie? / Jaki jest przepis na zmiany w swoim otoczeniu? 
Odbył się także wernisaż wystawy “Bohaterki Codzienności- kobiety w 3. sektorze”. Do udziału w sesji zdjęciowej zaproszono 10 zaangażowanych społecznie kobiet, które na co dzień praktykują aktywizm, dostępność i sprawczość. To one inicjują zmiany w swojej społeczności, mobilizują innych do aktywności i działają w naszym wspólnym interesie. Codziennie zmieniają świat na lepsze wszystkim tym, którzy pomocy potrzebują najbardziej. Wystawa docelowo odwiedzi 10 miast na Pomorzu, a po Malborku, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie i Słupsku przyszedł czas na przystanek w Sopocie! 
Wydarzenie, po gali wręczenia prestiżowych Certyfikatów Dostępności Plaż „Plaże dla wszystkich” na sezon 2023, zwieńczył koncert akordeonowy Pawła Wiśniewskiego. 

Podsumowanie

Plaże można nazwać dostępną, kiedy w sposób bezpieczny i samodzielny mogą z niej korzystać osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami: ruchu, słuchu, wzroku, z niepełnosprawnością intelektualną, ale również osoby starsze, osoby z małymi dziećmi czy o różnej wrażliwości sensorycznej. Jednym słowem wszyscy – bez wyjątków. A więc ważne są różnorodne udogodnienia dla każdej z grup odbiorców i odbiorczyń, takie jak odpowiednie wejście na plaże, oznakowanie, infrastruktura – przebieralnie o odpowiedniej szerokości, sanitariaty czy utwardzone i regularnie oczyszczane z piasku ciągi komunikacyjne.

Program Certyfikacji Dostępnych Plaż to nie tylko prestiżowy tytuł nadawany gminom, to przede wszystkim pakiet specjalistycznej wiedzy, w którym zawarte są kompleksowe informacje dotyczące kształtowania dostępnych plaż stworzone w oparciu o przeprowadzone przez Fundację Machina Zmian badanie potrzeb osób o różnym stopniu sprawności. Uczestnicy Programu otrzymali zarówno wiedzę jak i gotowe rozwiązania dotyczące organizacji dostępnych kąpielisk, narzędzia z obszarów: dostępności architektonicznej, dostępności informacyjno-komunikacyjnej, dostępności promocyjnej.

Zmieniamy oblicze polskiego wybrzeża, pokazując, że dostępność jest potrzebna nam wszystkim, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami, ale również seniorom, rodzinom z dziećmi, kobietom karmiącym i każdej osobie, która ceni sobie jakość, bezpieczeństwo i szeroki dostęp do kąpieli słonecznych.

Fundacja Machina Zmian stworzyła raport z audytu dostępności plaż, który jest kompendium wiedzy o tym, jak przygotować plaże, aby każdy mógł z nich skorzystać. W dokumencie znajduje się wykaz konkretnych plaż, które wprowadziły już udogodnienia, ale również tych, które mają to jeszcze przed sobą.

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami:  

Polecamy także II wydanie publikacji "Plaże dla wszystkich", będące kompendium wiedzy na temat dostępności plaż dla osób z różnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami.  Publikacja została uzupełniona o najnowsze dane, w tym o wyniki raportu ze społecznego audytu plaż 2021, diagnozę potrzeb użytkowników i użytkowniczek plaż, a także informacje o pierwszej edycji programu certyfikacji "Plaże dla Wszystkich", zrealizowanej w 2022 roku. 
Tutaj znajdziecie publikację "Plaże dla wszystkich". 
Warto zaznaczyć, że jest ona w pełni dostępna cyfrowo i zgodna ze standardem ISO PDF/UA. 

 

fot. Justyna Wasilewska