Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

- Raport z audytu dostępności plaż

raport

Raport z audytu dostępności plaż

Fundacja Machina Zmian od 10 lat pracuje nad tym, żeby plaże w Polsce były dostępne dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. 
Prezentujemy Wam raport z audytu dostępności plaż, który jest kompendium wiedzy o tym, jak przygotować plaże, aby każdy mógł nich skorzystać. Znajdziecie w nim także wykaz konkretnych plaż, które wprowadziły już udogodnienia, ale również tych, które mają to jeszcze przed sobą. 

Realizując projekt „Plaże dla Wszystkich”, zmieniamy polskie plaże tak, aby były wygodne, przyjazne i dostępne. Edukujemy, audytujemy oraz prowadzimy działalność kontrolną i strażniczą. Tworzymy zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże. Wzmacniamy obecność osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Mówimy o prawie do edukacji, kultury i odpoczynku dla wszystkich.
Co roku w lipcu organizujemy pieszą wędrówkę brzegiem Bałtyku („440 km po zmianę”), w trakcie której sprawdzamy, czy wejścia na plaże wskazane przez samorządy jako dostępne, faktycznie takie są.

Pierwszy społeczny audyt plaż przeprowadziłyśmy/liśmy w 2019 roku. Wolontariusze i wolontariuszki fundacji przeszli pieszo polskie wybrzeże, sprawdzając te wejścia na plaże, które jednostki samorządu terytorialnego wskazały jako dostępne dla osób o różnym stopniu sprawności, w tym dla osób z niepełnosprawnościami, osób starszych oraz z wózkami dziecięcymi. 
Audyt polegał na wypełnieniu listy kontrolnej stworzonej przez fundacyjny zespół ds. dostępności. Lista zawierała pytania dotyczące różnych aspektów dostępności plaż. Po raz drugi społeczny audyt plaż odbył się w 2021 roku. Korzystając z wcześniejszych doświadczeń, zmodyfkowałyśmy listę kontrolną, aby usprawnić pracę społecznych audytorek i audytorów.

Raport, który oddajemy w Wasze ręce, zawiera podsumowanie danych zebranych w ramach drugiego społecznego audytu plaż, przeprowadzonego w 2021 roku. To kompendium wiedzy o tym, jak przygotować plaże, aby każdy mógł nich skorzystać.
W dokumencie znajdziecie  m.in. wykaz konkretnych plaż, które wprowadziły już udogodnienia, ale również tych, które mają to jeszcze przed sobą. 
Zapraszamy do zapoznania się z naszym podsumowaniem! 

Raport i załączniki dostępne są na stronie https://plazedlawszystkich.pl/p,65,raport-z-audytu-plaz-2021