Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

- Dostępne i wygodne plaże dla osób o różnym stopniu sprawności - bezpłatny webinar

grafika z zaproszeniem na webinar 15.12.2022 ze zdjęciem grupy osób przy wejściu na plażę

Dostępne i wygodne plaże dla osób o różnym stopniu sprawności - bezpłatny webinar

Zapraszamy na bezpłatny webinar “Plaża pozornie dostępna. Najczęściej popełniane błędy w kształtowaniu plaż” - spotkanie dla organizatorów i operatorów kąpielisk morskich i śródlądowych.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 15 grudnia o godz. 10:30 na platformie zoom. Czas trwania: 60 minut.
Zapisz się na webinar - https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/q4h7g9.

Pokażemy Wam jak robić dostępne, wygodne i bezpieczne plaże. Bez błędów i bez obywatelskich skarg na brak dostępności. Dzięki zdobytej wiedzy - oszczędzicie czas, wypromujecie turystycznie swoją miejscowość i zostaniecie liderem/liderką dostępnych plaż w Polsce i w Europie.
Webinar jest zapowiedzią startu Programu Certyfikacji Dostępnych Plaż „Plaże dla wszystkich” ® na sezon 2023.


Tworzenie dostępnych i wygodnych plaż dla osób o różnym stopniu sprawności to jedno z najtrudniejszych zadań organizatorów kąpielisk i operatorów plaż.

DLACZEGO?

 • Plaże nie są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz różnych grup wiekowych. Dla wielu osób wyjście na plaże to nadal ogromny, fizyczny wysiłek.
 • Plaże posiadające nawet minimalną infrastrukturę są przeludnione. Nadmiar użytkowników/użytkowniczek tych kąpielisk, przyczynia się do ich dewastacji i braku komfortu wypoczynku.
 • Brak informacji o stopniu dostępności infrastruktury plażowej powoduje, że osoby korzystające z plaż nie mają możliwości wcześniejszego sprawdzenia co na nich zastaną i czy wybrane kąpielisko będzie dla nich dostępne.
 • Zmiany klimatyczne - coraz wyższe temperatury oraz promieniowanie słoneczne powodują konieczność wprowadzenia nowych rozwiązań infrastrukturalnych na kąpieliskach.
 • Wdrażana infrastruktura jest tylko pozornie a nie rzeczywiście dostępna.

KIM JESTEŚMY?
Nazywamy się Fundacja Machina Zmian. Od 10 lat realizujemy projekt „Plaże dla wszystkich”. Dostarczamy organizatorom i operatorom plaż pakiet specjalistycznej wiedzy, w którym zawarte są kompleksowe informacje dotyczące kształtowania dostępnych plaż. Stworzyliśmy je w oparciu o badania potrzeb osób o różnym stopniu sprawności w tym turystek i turystów z perspektywą własnej niepełnosprawności oraz w wieku senioralnym.
Jesteśmy jedyną organizacją w Polsce zajmującą się kształtowaniem wygodnych, dostępnych i bezpiecznych plaż. Od 2022 roku przyznajemy Certyfikat Dostępności Plaż „Plaże dla wszystkich” ®.

JAK WSPIERAMY WASZĄ PRACĘ?
Ułatwiamy pracę koordynatorów i koordynatorek ds. dostępności i innych osób zajmujących się organizacją kąpielisk.
Pracując w obszarze kształtowania dostępnych plaż, wiemy, jak trudno jest zdobyć kompleksowe informacje o tym jak krok po kroku przygotować dostępne kąpieliska zarówno morskie jak i śródlądowe.  Dostarczamy zarówno wiedzę jak i gotowe rozwiązania. Skupiamy się na narzędziach z obszarów: dostępności architektonicznej, dostępności informacyjno-komunikacyjnej, dostępności promocyjnej. Przekazujemy wiedzę z zakresu prawa krajowego i międzynarodowego, gotowe koncepcyjne projekty infrastruktury plażowej oraz szablony dokumentów. Zespół naszych ekspertek ds. dostępności na bieżąco konsultuje pojawiające się w trakcie modernizacji plaż problemy.


BIORĄC UDZIAŁ W BEZPŁATNYM WEBINARZE DOWIESZ SIĘ:

 • Jakie są najczęstsze błędy w tworzeniu dostępnych plaż i jak skutecznie ich unikać,
 • Czym jest „łańcuch dostępności plaż” i dlaczego warto go poznać i stosować,
 • Dlaczego warto zadbać o dostępność od pierwszego etapu jej tworzenia i czemu „dokładanie dostępności” to najdroższe rozwiązanie,
 • Jakie są największe problemy osób o różnym stopniu sprawności związane z korzystaniem z plaż,
 • Dlaczego 15 milionów turystów i turystek z niepełnosprawnością i w wieku senioralnym nie zostawi swoich pieniędzy w miejscowości z niedostępną plażą,
 • Dlaczego Sopot ma najbardziej dostępną plażę w Polsce i co się na niej zmieni w 2023 roku, żeby była jeszcze bardziej dostępna,
 • Jak dołączyć do Programu Certyfikacji Dostępnych Plaż na sezon 2023 i otrzymać pakiet specjalistycznej wiedzy oraz prestiżowy certyfikat dostępności plaż „Plaże dla wszystkich”®,
 • Skąd pozyskać dofinansowanie na modernizację kąpielisk.


O współpracy z nami:
GDYNIA/ SYLWIA MATHEA-CHWALCZEWSKA, GDYŃSKIE CENTRUM SPORTU
Udział w Programie Certyfikacji Dostępnych Plaż „Plaże dla Wszystkich" 2022 dał nam możliwość świeżego spojrzenia na problem szerszej dostępności plaż dla wszystkich użytkowników, niezależnie od stopnia sprawności. Sam proces certyfikacji był dla nas nowym doświadczeniem i pokazał nam nie tylko jak wiele zostało już uczynione w kierunku likwidacji barier architektonicznych, ale i co możemy jeszcze uczynić, by urokami gdyńskich plaż mogli cieszyć się wszyscy użytkownicy.
JASTARNIA/ BURMISTRZ TYBERIUSZ NARKOWICZ
Udział w Programie Certyfikacji Dostępnych Plaż "Plaże dla Wszystkich" 2022 dał nam weryfikację przyjętych przez nas rozwiązań, dla osób z niepełnosprawnościami, przez zewnętrznych ekspertów. Ponadto pozyskany certyfikat został przez Gminę wykorzystany wizerunkowo, a uplasowanie się na wysokiej 3. pozycji w rankingu zapewniło rozgłos. Pojawienie się w przestrzeni publicznej dodatkowej tablicy „Plaża dla wszystkich. Certyfikat dostępności” miało walor informacyjny i reklamowy.
Uczestnictwo w programie było też okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz dało możliwość skorzystania z gotowych rekomendacji i koncepcji zagospodarowania plaży, a także wzięcia udziału w szkoleniu z metody przeprowadzania konsultacji społecznych.
SOPOT/ GRAŻYNA DOBRZYŃSKA, DYREKTOR MOSIR W SOPOCIE
Udział w programie certyfikacyjnym dał nam potwierdzenie, że działania podejmowane przez nas w związku z dostępnością są oczekiwane przez szerszą grupę osób niż tylko osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że mogliśmy być ich głosem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapisz się na webinar.
Link do zapisów: https://landing.mailerlite.com/webforms/landing/q4h7g9.
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/3IqpkBhSD

* Znak słowno-graficzny Plaże dla wszystkich. Certyfikat Dostępności jest znakiem zastrzeżonym.