Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Historia

Fundacja powstała w Krakowie i nazywała się Machina Fotografika. W latach 2015 - 2017 posiadała 3 oddziały mieszczące się w Krakowie, Gdyni i Oświęcimiu. Obecnie siedziba Fundacji znajduje się w Gdańsku. 

Od 10 lat działamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Odważnie poruszamy tematy związane z prawami osób z niepełnosprawnościami do edukacji, kultury, wypoczynku, bezpieczeństwa, rodzicielstwa, aktywności w biznesie i życiu politycznym. Promujemy kształtowanie przestrzeni (m.in. instytucji publicznych, lokali usługowych, parków i plaż), które są przyjazne i dostępne dla osób o różnych potrzebach.

 • Prowadzimy szkolenia z tematyki dostępności. Między innymi: Jak tworzyć dostępną instytucję kultury?, Jak zadbać o bezpieczny wypoczynek osób z niepełnosprawnościami?
 • Organizujemy konsultacje społeczne, warsztaty, akcje społeczne oraz spotkania z udziałem różnych grup osób po to, aby tworzyć rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, które są zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego. 
 • Tworzymy gry miejskie o dostępności i spoty filmowe o komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami.
 • Organizujemy warsztaty wzmacniające rozwój osobisty i zawodowy kobiet z niepełnosprawnością i bez. 
 • Wspieramy tworzenie i współpracę społecznych zespołów liderskich
 • Tworzymy Szlaki Archiwalnej Fotografii w Gdańsku i w Jastarni. 

Wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach i plebiscytach: 

Pomysłodawczyni projektu “Plaże dla wszystkich”, prezeska Fundacji Sylwia “Nikko” Biernacka została uhonorowana tytułem Ambasadorki Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami, jej sylwetka znalazła się w Alfabecie Buntu - projekcie w którym wyróżnieni zostają “ludzie, którym się chce, choć mogliby nie robić nic. Ludzie, którzy przewrócili swe życie do góry nogami. Którzy nie narzekają, ale działają. „Skromniutko tak, na własna miarkę majstrują coś, chociażby Arkę” – jak śpiewał Wojciech Młynarski". Projekt “Plaże dla wszystkich” (dawniej “440 km po zmianę”) został nominowany w konkursie Okulary równości – to coroczna nagroda Fundacji Imienia Izabeli Jarugi Nowackiej. Okulary przyznawane są osobom, organizacjom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia w zakresie m.in. praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci. 

Od 2015 roku fundacja działa interdyscyplinarnie na styku sektorów: pozarządowego, biznesu, samorządu oraz grup kreatywnych. 

Nasza misja: 

Wzmacniamy zmiany społeczne, inspirując osoby poprzez działania artystyczne i rozwojowe, by w pełni i na równych prawach uczestniczyły w różnych sferach życia. 

Dotychczas zrealizowaliśmy ponad 60 różnorodnych inicjatyw i projektów: społecznych, artystycznych i kulturalnych o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. 

Nasze najważniejsze, zrealizowane do tej pory projekty:

 • W 2014 roku w Krakowie i w Gdyni realizowaliśmy projekt „Dobre miejsce spotkań – przestrzeń inspiracji – 440 km po zmianę" - warsztaty rozwojowe dla kobiecych teamów liderskich (w tym kobiet z niepełnosprawnościami), warsztaty dla przedsiębiorców/przedsiębiorczyń „Zmień perspektywę” (dostosowanie przestrzeni i usług dla osób z niepełnosprawnościami), publikacja i film.

 • W 2015 i 2016 roku zrealizowaliśmy projekt „Wspólne rozmowy – plaże dostępne dla wszystkich” - rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, tak aby były one dostępne dla osób z ograniczeniem sprawności, szkolenia z zakresu projektowania uniwersalnego i rzecznictwa na rzecz osób z niepełnosprawnościami, publikacja, edukacyjne spoty filmowe, konferencja. 

 • W 2017 roku zrealizowaliśmy grę miejską Filmobil z ukrytym celem społecznym w ramach 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nakręciliśmy spoty społeczne we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową dotyczące uczestnictwa osób z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej. Prowadziliśmy lekcje komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. 

 • W 2017 roku w ramach projektu grantowego „Innowacje na ludzką miarę” nawiązaliśmy partnerstwo z sektorem biznesowym, (studio projektowe maradDesign) - w celu zbadania potrzeb użytkowniczek i użytkowników „trzeciej przestrzeni”, czyli miejsca spędzania wolnego czasu, które znajduje się pomiędzy pracą a domem. Zaprojektowaliśmy w odpowiedzi na zebrane potrzeby 3 rozwiązania (meble) zwiększające komfort użytkowania i dostępność przestrzeni. Wydaliśmy publikację z rekomendacjami „Czułość – zeszyt rozwiązań architektoniczno – projektowych” i opracowaliśmy model kształtowania przestrzeni w sposób dostępny i wygodny “5 stref komfortu”. O naszej innowacji zostały nagrane 2 filmy.

 • Projekt "Międzypokoleniowe Lekcje Fotografii i Filmu" realizowany był w 2018 roku w Gdyni, Władysławowie i Jastarni w ramach programu ASOS. Odbyły się warsztaty fotograficzne, z komunikacji, pokazy filmowe połączone z dyskusją. Wszystkie wydarzenia były tak zaprojektowane, aby uczestniczyć w nich mogły osoby o różnym stopniu sprawności w tym: seniorzy/seniorki, osoby z niepełnosprawnością ruchu, słuchu i wzroku. Ponadto w ramach projektu zrealizowane zostały warsztaty dotyczące dostępności wydarzeń kulturalnych dla pracowników i pracowniczek instytucji kultury.

 • Projekt / "Gdańsk - moje miejsce. Tworzymy kolaże. Sklejamy historie" / 2019 / 2020 / 2021

  Projekt realizowany był w Gdańsku w ramach dofinansowania z konkursu na działania kulturalne. W partnerstwie z Fundacją Świat Wrażliwy Youth Point'em (Stowarzyszenie 180 stopni), Programem "Cześć" Solidarności Codziennie ECS, Galerią społecznie zaangażowaną Mewka, Polskim Związkiem Głuchych we Wrzeszczu, Stowarzyszeniem Waga na Biskupiej Górce, Domem Sąsiedzkim Gościna Przystań w Oruni, Radami Dzielnic Oliwa i Zaspa, Oliwskim Ratuszem Kultury, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Gdańsku. Zrealizowaliśmy 1 wykład dotyczący pielęgnowania archiwalnych fotografii, 18 warsztatów tworzenia kolaży, 5 spotkań z historią dzielnicy, 8 wernisaży prac uczestników i uczestniczek warsztatów w 7 lokalizacjach w mieście: Siedlce, Śródmieście, Nowy Port, Wrzeszcz, Biskupia Górka, Orunia, Oliwa oraz 1 spotkanie z Arkadiuszem Andrejkowem, 1 Punkt Zbierania Historii i 1 wernisaż nowo powstałego muralu w ramach Szlaku Archiwalnej Fotografii Gdańska. 

 • Projekt / Zapiski z piasku. Historie znalezione na plaży / 2019

  Projekt realizowany był w Gdańsku. Celem projektu było zaproszenie mieszkańców I mieszkanki Gdańska do podzielenie się historiami ukrytymi w archiwalnych fotografiach wykonanych na plaży w Gdańsku. Zebrane historie i fotografie zostały przetworzone w duchu kolaży found footage. Kolaże zostały wydane w formie limitowanej serii pocztówek, które są zaproszeniem do udziału w otwarciu pierwszej w pełni dostępnej plaży w Gdańsku 26.07.2020 roku/ wejście nr. 50 / Gdańsk — Brzeźno.

 • Projekt / Miejskie Lekcje Fotografii / 2017

  Projekt "Miejskie Lekcje Fotografii" realizowany był w 2017 roku w Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic objętych aktualnym planem rewitalizacji (Oksywie Chylonia, Witomino, Babie Doły, Meksyk). Działania projektowe realizowane były na styku edukacji w dziedzinie sztuki fotografii z budowaniem tożsamości mieszkańców/nek z miastem ich zamieszkania - Gdyni oraz z elementami animacji lokalnego środowiska. Trwający 9 miesięcy projekt obejmował regularne, różnorodne, otwarte i adresowane do bardzo szerokiej grupy odbiorców/czyń działania (warsztaty bezkamerowe dla dzieci, otwarte warsztaty "Technika — pierwszy krok do magii) spotkania z uznanymi twórcami/czyniami, liczne zajęcia plenerowe — fotospacery, spotkania pt. Przenikanie czasu/Przenikanie miejsc (inspiracja do zagłębienia się w historię własnego miasta).

 • Projekt “Plaże dostępne dla wszystkich” realizujemy w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy. Zmieniamy polskie plaże tak, aby były wygodne, przyjazne i dostępne dla wszystkich: edukujemy, audytujemy oraz prowadzimy działalność kontrolną i strażniczą. Tworzymy rekomendacje do planów modernizacji wejść na plaże, które są zgodne z zasadami projektowania uniwersalnego. Tworzymy także program certyfikacji plaż dla gmin “Plaże dla wszystkich”. Będzie on gwarantem pełnej dostępności plaży.

Nasza wizja:

Wierzymy, że dzięki naszym działaniom więcej osób uwierzy w swoje marzenia i zacznie je realizować na równych prawach w różnych sferach życia bez względu na stopień sprawności. Nasze plaże i przestrzeń, w której żyjemy, staną się dostępne dla wszystkich, a my wszyscy otworzymy się na różnorodność
– taka 
jest nasza wizja Machiny Zmian.

Dołącz do nas!